loader-logo

Učíte? Nezabudli ste na niečo?

Či už ste učiteľka v materskej škole, učiteľ na základnej alebo strednej, docent na univerzite alebo lektor kurzu, tento blog je pre vás. Verím, že ste nezabudli na to, že vaša úloha je tak dôležitá! Áno, často nedocenená, ale tak významná. Určitým spôsobom vy vytvárate budúcnosť, v značnej miere ovplyvňujete ľudí, ktorí budú o niekoľko rokov na dôležitých pozíciách a funkciách v našej krajine! Možno vám to študenti nepovedia, ale ste dôležitý!

Chcete, aby vaše hodiny boli iné. Chcete, aby vaši študenti odchádzali od vás motivovaní. Chcete, aby robili veci, pretože chcú, a nie musia. Chcete, aby ste ich vedeli zaujať.  Ponúkam vám niekoľko inšpirácií, ktoré vám môžu pomôcť pri rozmýšľaní a prípravách.

1. Keď už prezentácia, nech stojí za to!

Na prezentácie sme si akosi zvykli. Niekedy až príliš.  A mám pocit, že niekedy až nahrádzajú to, čo by malo byť na učiteľoch. Prezentácia vie byť ale dobrým pomocníkom, keď je premyslená a pripravená. Určite ste už počuli o výskumoch, ktoré dokázali, že až 83% informácií zachytávame zrakom, sluchom len 11%. Dá sa povedať, že v najväčšej miere si zapamätáme to, čo vidíme vizuálne. Preto je kľúčové, aby vaša prezentácia nebola plná čierneho textu na bielom pozadí. Dajte si záležať a vymakajte prezentáciu tak, aby zaujala vašu cieľovú skupinu.

2. Prineste so sebou niečo

To súvisí s tým, čo som spomenul. Oveľa viac si vaši žiaci zapamätajú, keď im dovolíte sa niečoho dotknúť, keď uvidia, že niečo držíte v rukách. Niekedy sa dá priniesť to, o čom učíte, ale nebojte sa priniesť aj vec „od veci“ – stačí, keď ju nejak vtipne prepojíte s témou, vaši žiaci si ju omnoho skôr zapamätajú.

3. Myslite na to, koho idete učiť, nielen akú tému

Vždy si pred hodinou predstavte vaše publikum, žiakov, účastníkov kurzu. Čím asi tak teraz žijú? Ako by som sa k nim mohol priblížiť? Čo by som sa mal spýtať, čo spomenúť, aby som získal ich pozornosť? Myslím, že nikto vás z práce nevyhodí za to, ak počas majstrovstiev sveta v hokeji prídete so slovenskou zástavou; ak prinesiete sladké prekvapenie, ak niekto oslavuje narodeniny alebo ak sa spýtate na ich názor napríklad na Česko-Slovensko má talent. Ak si trúfnete, skúste aj ich slang, pootvorí vám to dvere dôvery.

4. Zapájajte študentov, nielen náhodným vyvolávaním

Je obrovské množstvo možností a metód, ako môžete žiakov viac aktivizovať, ako ich zapojiť. Vyvolávanie nie je vždy tou najlepšou voľbou. Urobte si na hodine brainstorming, tabuľu očakávaní, zahrajte si so žiakmi modelové situácie, tematické tímové súťaže,… uvidíte, že ich reakcie budú oveľa výraznejšie a početnejšie ako obvykle.

5. Smartfón nemusí byť nepriateľ

Viacero učiteľov vníma telefóny pod lavicou ako konkurenciu, ako niečo, čo odtrháva pozornosť žiakov od práce, výkladu učiva. Čo ak by ste svojho triedneho nepriateľa porazili tým, že si z neho spravíte priateľa a pomocníka? Existuje viacero aplikácií, ktoré môžete použiť na online komunikáciu so študentami aj počas hodiny. Pýtanie sa otázok, stena nápadov,  anketa,  malý kvíz alebo len spätná väzba. Áno, treba sa to naučiť, vyskúšať si to, ale nestojí vám to za to?

6. Uvoľnite atmosféru v skupine

Neviete si dať rady so znudenými, unavenými či zívajúcimi žiakmi? Energiu na vašu hodinu im nedodá nikto iný ako vy! Majte vždy pripravených pár energizerov, aktivít a dynamík, ktoré ich postavia zo stoličky, naštartujú kreativitu a chuť do tímovej práce! Použijete ich tak vždy, keď bude atmosféra upadať.

Milý učiteľ, máš nie ľahkú, ale zodpovednú a tak podstatnú úlohu! Jeden múdry muž raz povedal, že „Nedbalého lodivoda okamžite prepustia, pretože to, čo má v rukách, je príliš posvätné.“ To je aj o tebe!

Ak rozmýšľate, ako konkrétne niektoré veci vo vašej práci zmeniť, ako sa naučiť prezentovať, ako zapojiť študentov, ako využívať technológie, ako urobiť vaše hodiny atraktívnymi alebo by ste chceli zorganizovať podobné školenie pre váš učiteľský zbor či lektorský tím, napíšte nám a dohodnime si stretnutie na konzultácii (klik sem).

0 Points