loader-logo

Máme 5 rokov: Aké boli naše najdôležitejšie míľniky?

V týchto dňoch uplynulo 5 rokov odvtedy, čo sme založili občianske združenie. Prebehlo to rýchlo, no za ten čas sme toho stihli celkom dosť. Poďte sa pozrieť na pár dôležitých míľnikov, ktoré v mnohom ovplyvnili to, kde sme teraz.

1. Rozhodnutie začať

„Bolo to doma, v obývačke na gauči, keď sme si (dnes už s manželkou) Terezkou povedali, že ideme do toho. Plány a vízie sme mali, a práve v tomto okamihu prišla aj odvaha a rozhodnutie pustiť sa do všetkých tých vecí, ktoré sú spojené so zakladaním OZka. Keď sme toto rozhodnutie predostreli ďalším našim priateľom, s ktorými sme už viackrát snívali a brainstormovali, viacerí na túto cestu nastúpili a tak nejak sa začal formovať lifestarter tím.

2. Motivačné semináre

Jeden z dôvodov vzniku nášho tímu bolo, že sme chceli spraviť niečo pre stredoškolákov. Videli sme, že škola nedá mladým ľuďom všetko, a tak sme chceli aspoň troškou rozšíriť ich obzory a priniesť niečo nové. Motivačný seminár „2037 – Ako bude vyzerať tvoj život o 20 rokov?“ bol snáď jedným z tých úplne prvých. Po jednom workshope prišli dvaja chalani, že ich to naštartovalo a motivovalo robiť niečo podobné v budúcnosti. Áno, dali sme prvý gól! Pre mladých ľudí sme potom robili viacero vzdelávacích podujatí, kurzov a tréningov, to všetko popri škole a vychádzajúc z našich získaných skúseností.

Motivačný seminár „2037“ na Gymnáziu Angely Merici

3. Teambuildingy pre firmy

Niektorí známi nás oslovili s ponukou zrealizovať neformálny vzdelávací teambuilding aj pre ich pracovný tím. A tak sme v priebehu jedného roka zrealizovali niekoľko rozvojových teambuildingov pre rôzne kolektívy. Vytvorili sme aj ponuku hodinového, jazykového, divadelného či mužského teambuildingu. Stále nás to však ťahalo aj do školy – pomáhať mladým ľuďom a učiteľom.

Teambuilding pre Dentálne centrum Limbová

4. Vzdelávanie učiteľov

Bolo to ešte v čase, keď sme o nejakom koronavíruse ani len nepočuli, keď sme získali grant na realizáciu kurzu Učiteľ21, ktorý bol zameraný na rozvoj digitálnych zručností pedagógov. Asi 40 učiteľov sme vyškolili v oblasti IT, prezentačných zručností, sociálnych sietí, mobilných aplikácií aj cloudových nástrojov. Uvedomili sme si, že ak chceme vidieť ozajstné zmeny v školách, potrebujeme pracovať aj s učiteľmi. A tak sme hľadali možnosti.

Kurz „Učiteľ21“

5. Cukrovar Point

Viaceré z našich aktivít potrebovali miesto. Za budovou nášho indoorového komunitného priestoru sa nachádzal zanedbaný nevyužívaný dvor patriaci k objektom bývalého trnavského cukrovaru. Získali sme grant z Nadácie COOP Jednoty a v spolupráci s asi 20 dobrovoľníkmi sme tento priestor zrevitalizovali, postavili pódium aj altánok, aby mohol dvor slúžiť nielen na neformálny čas, ale aj pre rôzne kultúrne podujatia. Dnes tu má svoje miesto napríklad náš obľúbený Večer talentov. Ak si chcete pozrieť pár fotiek z postupnej renovácie, kliknite si sem.

Večer talentov v Cukrovar Pointe

6. EDUpoint

Práve v tom období sme objavili výzvu Nadácie Pontis, ktorá chcela v našom meste spustiť EDUpoint, čiže pravidelné vzdelávacie podujatia pre učiteľov. Spísali sme plán a témy, nadviazali komunikáciu s Mestom Trnava a po pár týždňoch prišlo kladné rozhodnutie. To už bola pandémia, a tak sme prvý ročník EDUpointu realizovali online, ako webináre a livestreamy panelových diskusii. Učitelia sa chytili, na niektorých podujatiach sme mali cez 80 účastníkov.

EDUpoint Talk – livestream

7. Učiaca sa Trnava

Popri svojom doktorandskom štúdiu v odbore andragogika som si na stránkach UNESCO jedného dňa prečítal koncept učiaciach sa miest. Moja prvá myšlienka znela „Toto chcem aj v Trnave!“ A keďže nám to zapadlo do ostatných našich projektov a bola to odpoveď, ako priniesť pre vzdelávanie niečo systematické, pustili sme sa do toho – preložili sme guideline, vytvorili plán a požiadali o stretnutie na Odbore školstva, mládeže a športu na Mestskom úrade v Trnave. Tam náš nápad s radosťou privítali a tak sme sa dohodli, ako by celý proces mohol vyzerať. Odvtedy prešli takmer 2 roky a Učiaca sa Trnava sa stala súčasťou života Trnavčanov. Podarilo sa toho už celkom dosť, veď pozrite sa sami na tejto webovej stránke.

Damián a Michal po prvom stretnutí o Učiacej sa Trnave na Mestskom úrade

8. Časopis

Počas leta 2021 sme dostali ponuku od Trnavskej arcidiecézy vydávať duchovno-spoločenský časopis. Aj keď sme úplne nevedeli, do čoho ideme, povedali sme áno tejto novej výzve, naučili sme sa mnoho vecí, rozšírili náš tím a tak už niekoľko mesiacov prinášame dobré správy, povzbudenie aj vzdelávanie asi 6 000 ľuďom v Trnavskej arcidiecéze. Môžete kliknúť na web a pozrieť si viac o tomto našom projekte.

Prvé stretnutie redakčného tímu

9. 21 HRDINOV

Znovu medzi stredoškolákmi. Jedným z našich aktuálnych partnerov je aj Slovak Business Agency, keďže sme v rámci ich výzvy uspeli s projektom rozvoja podnikateľských zručností mladých. V týchto týždňoch teda pravidelne chodíme na Strednú priemyselnú školu dopravnú v Trnave a venujeme sa dvadsiatim študentom, ktorým pomáhame vytvoriť projekty, ktoré zlepšia ich školu. Viac tomto programe máme tu.

Kurz 21 HRDINOV na SPŠ dopravnej v Trnave

Čo si priať k 5. narodeninám?

Viem, že ak chceme pomáhať ľuďom rásť, potrebujeme rásť aj my sami. To je moje prianie pre celý náš tím, aby sme sa nikdy nezastavili na mieste v domnienke, že už vieme všetko. Želám nám, aby sme boli kreatívni a inovatívni a aby sme nachádzali ďalších ľudí, ktorí nám pomôžu robiť veľké veci.


Pomôžte nám rásť aj darovaním vašich 2% z dane (klik sem)

1 Points