loader-logo

5 spôsobov, ako môžete prehĺbiť dôveru vo vašom tíme

Aj vy sa zamýšľate nad tým, ako môžete urobiť zo svojich kolegov viac priateľov? Dá sa to? Je možné nejakým spôsobom prehĺbiť vzťahy v tíme a zvýšiť mieru vzájomnej dôvery? Môžete na tom začať pracovať dnes? Zmení sa to už zajtra?

Áno. Áno. Áno. Áno. Možno.

Keď čítate tento blog, pravdepodobne si viete predstaviť ľudí, o ktorých ide. Vaši tímoví kolegovia, biznis partneri či spolupracovníci. Prvá dôležitá vec: Nech to už vo vašom tíme vyzerá akokoľvek, zmena je možná. Ak budete prvý, kto sa rozhodne byť iniciatívny a začne robiť niečo inak, zmena je na ceste.

Pýtate sa, čo môžete robiť?

1. Spoznajte celkový obraz

Inak povedané vízia. K čomu ako tím smerujete, aký je váš spoločný cieľ, čo je dôvodom toho, že pracujete spolu? Ak ste líder, je to vaša úloha. Ukázať ostatným víziu, ktorá bude pochopiteľná a každý v nej nájde svoje miesto. Ak ste členom tímu a nie je vám jasné, čo je tým cieľom, neváhajte sa spýtať, poproste vášho nadriadeného, aby vám (aj vašim kolegom) ukázal „celý puzzle obraz“ – to, kto je ako dôležitý. Je to základ, ak chcete budovať niečo spolu.

2. Spolu sa zabávajte

Nedovoľte, aby vaše vzťahy boli len o tom, kto čo musí, kto čo nestihol a kedy je porada. Prečo spoločný čas nevyužiť na to, aby ste sa spolu zabavili, oddýchli si a viac sa spoznali. Možno to bude formou spoločných raňajok alebo si rezervujte jeden deň na teambuilding (Pomôžeme vám! – klik sem).

3. Otvorte okná

Je veľmi pravdepodobné, že prídu situácie napätia a nebude sa vám chcieť sa spolu rozprávať. A už vôbec nie o veciach, ktoré sa vám v tíme nepáčia alebo si ich predstavujete úplne inak. Otvoriť okná znamená nedržať si „ťažký vzduch v sebe“, ale radšej si odlišné názory povedať a vysvetliť. Dôvera s neúprimnosťou dokopy nejdú.

4. Niečo nechajte aj za zatvorenými dverami

Ak sa v tíme deje niečo negatívne, nechajte to za zatvorenými dverami vašej zasadačky. Vaši klienti či zákazníci nepotrebujú vedieť, čím si prechádzate a už vôbec nie o zlyhaniach vašich kolegov. Dôvera znamená mať niečo len medzi sebou.

5. Oslavujte víťazstvá

Doprajte si čas, kedy si vychutnáte to, čo sa vám spoločne podarilo. Každý malý úspech je dôvodom na oslavu. Kúpte balóny, prineste koláč, zaspievajte si… Spoločné výhry sú jednou z vecí, ktorá vás najviac motivuje do ďalšej práce. Nezabudnite ale ani na oslavu úspechov jednotlivých členov tímu. Prežívajte život spolu!

Možno sa vo vašom tíme hneď nič nezmení. Budujte však túto kultúru dlhodobo a uvidíte, že to prináša zmeny. Nech sa vám darí, priatelia!

0 Points