loader-logo

Blog o blogu: 7 tipov, ako napíšeš dobrý blog

Možno máš v tomto období trochu viac času ako inokedy a možno sa aj ty zamýšľaš nad tým, že napísať blog by nemuselo byť až také ťažké. A ani nie je. Stačí vedieť a použiť pár vecí a tvoj blog si môžu prečítať stovky ľudí. Ponúkam ti 7 tipov, ktorými sa riadim ja, keď tvorím blog.

1. Vyber si dobrú tému

V podstate môžeš písať o čom chceš. Ideálne však je, aby si o tej téme niečo vedel. Ľudia to vycítia, ak budeš písať omáčky. Preto by téma, ktorej sa chceš venovať, mala byť tvoja osobná, vychádzajúca z nejakej osobnej skúsenosti alebo vlastného názoru.
Vždy si rozmysli, kto je cieľovou skupinou, kto si má tvoj blog prioritne prečítať, zamysli sa nad tým, čím asi ten človek môže žiť, čo ho zaujíma, nad čím premýšľa, ale aj to, akým spôsobom sa vyjadruje. Ak bude tvoja téma odpoveďou na nejakú aktuálnu otázku, ktorú rieši veľa ľudí, je to tiež prvá časť úspechu.

2. Daj tomu štruktúru

Určite si už videl blogy, pri ktorých stratíš chuť do čítania hneď po ich otvorení. Vyskočí z nich na teba nič iné len dlhý text, písaný v celku a to sa ti jednoducho nechce čítať.

Moja rada: daj svojmu blogu nejakú štruktúru. Možno to bude pár bodov, z ktorých každému sa budeš chvíľku venovať, alebo dáš jednotlivým častiam textu zaujímavé podnadpisy.

Tvoj čitateľ tak uvidí, že to, čo sa chystá čítať, je prehľadné, zrozumiteľné a ľahko zapamätateľné. V odsekoch môžeš zvýrazniť dôležité časti tučným písmom a sám tak upriamiť pozornosť čítajúceho na kľúčovú myšlienku či pojem.

3. Stotožni sa s čitateľom

Pri písaní maj neustále na pamäti svojho čitateľa. Skús sa s ním stotožniť, a to aj na papieri. Napíš, čo môže prežívať, skús byť k nemu osobný, neboj sa použiť sugestívnejšie frázy ako napríklad „Možno premýšľaš nad…“, „Určite si si niekedy položil otázku…“ alebo „Viem, že sa ti to možno nečíta ľahko, ale…“. Takto bude cítiť, že o ňom niečo vieš, že ho vieš aspoň sčasti pochopiť a bude dôverovať tomu, čo píšeš.

4. Vymysli originálny nadpis

Áno, nadpis je (takmer) všetko! Ak bude názov tvojho blogu „suchý“, nikto sa nedostane k tvojmu textu, ktorý môže mať hoci aj svetovú úroveň. Nadpis vo veľkej miere rozhoduje o tom, či si ľudia kliknú na tvoj článok alebo ho bez povšimnutia prescrollujú. Takže keď budeš tvoriť nadpis, nezabudni, že v prvom rade je jeho úlohou zaujať čitateľa, a nie predstaviť do detailu tému blogu.

Názvy ako „6 rád, ako ostať zdravý“ alebo „TÁTO METÓDA vám pomôže zbaviť sa strachu“ sú už možno trošku klišé, ale chtiac-nechtiac, fungujú. Rozmýšľaj, ktoré slovo tvojho nadpisu bude tým, čo prinúti čitateľov kliknúť a otvoriť práve tvoj blog.

5. Buď konkrétny

Uveď príklady, povedz to na rovinu. Blog nie je bakalárka. Nejde o to, aby si mal „dostatok“ znakov či riadkov, ale aby tvoji čitatelia pochopili, čo im chceš odovzdať. Blogov, ktoré sú o všetkom aj o ničom tu už bolo. Napíš to tak, aby to pochopil aj čitateľ, ktorý sa o tvoju tému bude zaujímať prvýkrát v živote.

6. Vyzvi k akcii

Ak má mať blog motivačný charakter, pridaj na záver nejaký druh výzvy k aktivite. Môže to byť nejaká praktická úloha na doma, povzbudenie k začatiu niečoho nového alebo len ponúkneš možnosť zdieľania blogu či napísania nejakého komentáru. Len takto bude zanechá tvoj blog v živote čitateľa nejaké dlhodobejšie ovocie.

7. Pridaj obrázok

Žijeme vo vizuálnej dobe. Čo nemá obrázok, fotku či grafiku, akoby pre mnohých neexistovalo. Pred tým, ako svoj blog uverejníš, nájdi si fotku, ktorá bude štýlová a zároveň bude aspoň čiastočne naznačovať, o čom bude čítanie. Pýtaš sa, čo je štýlová fotka? Ja hovorím, že taká, ktorá nie je „šedým priemerom“ internetu a sociálnych sietí. Mne často dobre poslúžia free fotobanky, môžeš vyskúšať (napríklad Pexels).

Dalo by sa napísať ešte stovky dobrých rád, ale to by si asi nikdy nezačal písať svoj vlastný blog :). Takže už ťa viac nebudem zdržiavať, môžeš si otvoriť prázdny dokument a začať písať. Ak ťa tento blog o blogu inšpiruje k nejakému článku, hoď link do komentára, rád si to prečítam.  

0 Points