loader-logo

5 tipov, ako využiť korona-obdobie na vlastný rozvoj

Asi aj ty máš chtiac-nechtiac takú korona prestávku. Život vyzerá inak. To ale neznamená, že by si tieto a nasledujúce dni nemohol využiť pre svoj rozvoj. V tomto krátkom blogu ti ponúkame 5 tipov, ako môžeš urobiť niečo, čo ťa určite posunie.

1. Investuj do vzťahov.

Áno, veď to je jasné. V ďalších dňoch zrejme budete doma spolu viac ako obvykle. Skutočná investícia do vzťahu je však umenie a zväčša vyžaduje väčšie úsilie, ako len zistiť, či daný človek chce kávu alebo čaj alebo sa spýtať, čo práve čítal na sociálnej sieti.

Potrebuješ nájsť cestu do vnútra svojej sestry, brata, rodičov či spolubývajúceho. Aká bude tá správna otázka, ktorá dostane váš rozhovor na úplne inú úroveň? (Možno jedna z týchto) Alebo akým komplimentom obdaruješ toho druhého? Nezabúdaj, že skutočná investícia niekedy vyžaduje risk a ochotu ísť aj do „neznámych vôd“.

2. Napíš blog

Alebo to povedz a sprav z toho vlog. Nemusí to byť zrovna o koronavíruse, ale nech je to niečo, na čo prídeš sám, o čom sám budeš premýšľať, čo sa ťa dotkne tak, že sa s tým budeš chcieť podeliť. Áno, pravdepodobne tomu bude predchádzať nejaké zamýšľanie sa, objavovanie svojho vnútra, skúmanie toho, čo sa vlastne v tebe nachádza; ale to bude len dobre 😛 Uvidíš, aký dobrý pocit príde, keď zo seba dostaneš niečo na papier alebo neskôr, keď dostaneš feedback, že tvoje slovo niekoho povzbudilo.

3. Objav víziu

Víziu často neriešime preto, lebo si povieme, že „na to nemám čas“. Teraz sa týmto spôsobom zrejme nebudeš môcť vyhovoriť. Vízia je v skutočnosti veľmi dôležitá, lebo vie byť niečím, čo ťa neskutočne poháňa vpred. Premýšľaj nad vecami, pre ktoré si stvorený, ktoré sú tvojou „misiou“ a ktoré by si mohol rozbehnúť. Možno ti napadne nejaký nový projekt alebo stratégia na riešenie problému v tvojom okolí, alebo to bude len nejaká myšlienka, ktorá ti odkryje zmysel toho, čo robíš. Keď na niečo také prídeš, určite si to zapíš, aby si sa nezabudol po korone do toho pustiť.

4. Nauč sa jednu novú vec denne

Môže to byť nejaká zaujímavosť z oblasti, o ktorú si sa nikdy nezaujímal alebo to môže byť nejaká praktická skill, ktorá sa ti zíde v živote. Veda, všeobecný prehľad či digitálne technológie ponúkajú nekonečno možností, kde by si mohol začať. Neviem, koľko dní budeme ešte doma, no ak budeš múdrejší každý deň aspoň o jednu vec, budeš na tom dosť dobre!

5. Tvor

Aj keď sa na to možno necítiš, niekde v tebe sa skrýva aj niečo umelecké. Voľný čas predstavuje skvelú príležitosť na to, aby si vyprodukoval čosi pekné. Navyše – obraz, fotka, báseň, pieseň alebo umelecké dielo nemusia byť len pre tvoj relax alebo rozvoj – môžu spríjemniť deň niekoho druhého. Tak s čím začneš?

Prajem sebe aj tebe, aby sme si po skončení tohto obdobia mohli povedať, že čas doma nebol zabitý, ale že nás posunul, zdokonalil a pripravil na „plávanie“ rýchlou dobou stretnutí, eventov a pracovných povinností. Tak veľa efektívnych chvíľ!

0 Points