loader-logo

4 kroky, ako spoznáš svoje poslanie

Možno si sa už sám seba niekedy opýtal otázku „A čo vlastne mám v živote robiť?“. Ak si sa nad tým aspoň trochu zamyslel, je to dobrý začiatok. Veľa ľudí to totiž vôbec nerieši. Mnohí robia svoju prácu len preto, lebo „nebolo nič lepšie“ alebo sú presvedčení, že dobre zarobiť je dôležitejšie než byť spokojný a šťastný.

Možno aj práve preto, je dnes generácia vo veku 18 – 35 rokov najvystresovanejšou časťou populácie. Často sa stretávam s ľuďmi, ktorí hovoria o tom, ako ich práca nebaví, aké ťažké je v nej vydržať a neraz vôbec nevidia zmysel v tom, čo robia. Poznám však aj ľudí, ktorí sú na mieste, kde ich to baví, kde vedia, že to, čo robia, je dôležité. A títo sú oveľa spokojnejší, radostnejší a myslím, že majú v živote menej stresu.

Som presvedčený, že za tým je (ne)hľadanie osobného poslania. Každý z nás je originál a každý má jedinečnú úlohu. Každý z nás môže zmeniť svet svojím spôsobom. Je preto pre teba kľúčové nájsť to, kde je tvoje miesto, aké je tvoje poslanie. Mám tu pre teba 4 jednoduché kroky, ktorými môžeš naštartovať objavovanie tvojej misie, ktorú máš splniť.  

1. Pomenuj si to, čo je pre teba dôležité.

Voláme to aj hodnoty. Aké sú? Ako by si ich zoradil podľa priority? To, čo budeš nasledovať, čo budeš mať pred sebou, zásadne ovplyvní to, na čo budeš myslieť, keď vstaneš, ako budeš tráviť víkendy, na čom budeš pracovať… Napíš si krátky zoznam hodnôt a vecí, ktoré chceš, aby si ľudia o tebe pamätali aj 50 rokov po tvojej smrti. Keď to budeš mať, zamysli sa, ako konkrétne by si mohol jednotlivé hodnoty preniesť do svojho života.

2. Zisti, čo o tebe hovoria druhí.

Opýtaj sa svojich priateľov, kolegov alebo súrodencov, aké sú podľa nich tvoje silné stránky. Častokrát práve druhí vedia vidieť väčší potenciál v nás, než ho vidíme my. Niekedy sa ti tak ukážu veci, ktoré si na tebe ľudia vážia, ktoré majú na tebe radi alebo v čom vidia tvoju originálnosť. Dovoľ im povzbudiť ťa a ukázať ti, kde ťa vidia oni o 5 či 10 rokov.

3. Objav, čo ti „trhá srdce“.

Potrebuješ zistiť a jasne pomenovať to, čo je tvojou vnútornou potrebou, čo chceš, aby sa zmenilo. Čo v tvojom okolí nefunguje a teba to nikdy nenechá chladného a vždy si povieš „bolo by s tým treba niečo spraviť“? Pravda je taká, že pravdepodobne tvoje povolanie bude súvisieť s touto oblasťou, aby si s tým niečo urobil. Nepovedz si,  „ja na to nemám čas“ – ak chceš vstúpiť do svojho povolania, začni tu.

4. Nenechaj sa odradiť

Je dosť možné, že na ceste objavovania tvojho poslania, sa objavia veci, ktoré nebudeš vedieť, budeš v nich slabý a spočiatku sa budeš cítiť neisto.
Nezabudni ale, že miesto, kde sa cítiš najslabší, môže byť tvojou najsilnejšou stránkou. Neraz to tak býva preto, aby si sa naučil prekonávať sa a aby sa budoval tvoj charakter.

Háčik v tomto celom je, že toto celé je len tvoja úloha. Nikto ti priamo nepovie, čo presne máš robiť alebo akú prácu vziať. Rovnako tak sa to nedá poslanie okopírovať od iných, pretože každý ho máme iné. Ak nevieš čo máš robiť a nenachádzaš to, možno máš robiť niečo, čo ešte nikdy nikto nerobil. Preto je tak dôležité hľadať to!

0 Points